hodowla i uprawa
FERMO
Automatyczne systemy pojenia
System pojenia królików

System pojenia królików

Hodowla królików cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Duża część osób hoduje wyłącznie ze względów hobbistycznych. Pozostali zajmują się hodowlą przemysłową mięso królicze znajduje uznanie wśród konsumentów, gdyż jest ono dietetyczne, zawiera dużo białka i składników mineralnych oraz mało tłuszczu. Obu grupom zależy rzecz jasna na zapewnieniu odpowiednich warunków bytowych. Jednym z podstawowych aspektów w hodowli króliczej jest zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody. Systemy pojenia królików stają się ostatnio coraz bardziej popularne także wśród hodowli hobbistycznych. Ogólny dostęp do poszczególnych elementów podzespołów, łatwość budowy oraz duża plastyczność przy konstrukcji systemu pojenia dla królików bez wątpienia przyczyniły się do tego faktu. Poniżej zostaną przedstawione możliwe rozwiązania i pomysły na zbudowanie własnego systemu pojenia królików.

Plan

Na samym początku przed kupnem elementów systemu pojenia, należy zastanowić się, w jaki sposób będzie on przebiegał. Hodowca musi szczególnie dokładnie zmierzyć odległość między punktami gdzie będą mocowane poidła a pozycja zasobnika z wodą. Kolejną rzeczą jest określenie ilości królików przypadających na jedno poidło smoczkowe.

Zasada działania

Warto wspomnieć o zasadzie, na jakiej będzie działał tworzony system pojenia dla królików. Otóż źródłem wody będzie zasobnik wodny 12 l, z którego woda będzie transportowana do wszystkich poidełek. Zastosować możemy dwa rodzaje zasobników. Pierwszy z nich to klasyczny zasobnik z króćcem, który aby działał, musi zostać ustawiony powyżej poziomu, na jakim znajdują się poidła niplowe. Minus jest taki, że hodowca musi prowadzić kontrolę i raz na jakiś czas uzupełnić poziom wody w zasobniku.

Drugim rodzajem jest zasobnik wodny z zaworem pływakowym. Jest to bardzo komfortowe, gdyż możemy go podłączyć do pracującej magistrali wodnej, a pływak będzie otwierał lub zamykał dopływ wody, w sytuacji, gdy ten będzie zbyt niski lub wystarczająco wysoki. Takie rozwiązanie zapewnia pełną automatyzację systemu pojenia. Woda z zasobników do poideł transportowana jest za pomocą wężyków o średnicach 7 i 10 mm. Podobnie jak wcześniej zasobnik musi się znajdować ponad poziomem poideł.

Przykładowe systemy pojenia królików

Pierwszy z przykładowych systemów pojenia przeznaczony jest do mniejszych hodowli królików. Jak widać woda będzie transportowana z głównego zasobnika o pojemności 12 litrów. Pojemnik musi znajdować się przynajmniej 50 cm nad poziomem poideł.

Zasobnik posiada króciec z wyjściem na wąż fi 10 mm. Już na początku systemu użyty został filtr wodny, który będzie oczyszczał wodę z zanieczyszczeń i chronił poidełka przed zapchaniem. Następnie wykorzystany został prosty zawór kulowy, dzięki któremu możemy w każdej chwili odciąć lub otworzyć dopływ wody do poideł.

Przewód gumowy fi 10 mm posłuży nam także do doprowadzenia wody do ośmiu poideł smoczkowych. Jak widać na zdjęciu waż ten nie łączy się jednak bezpośrednio z poidłami. Do poideł dołączone są uprzednio trójniki z redukcją na wąż fi 7 mm. W celu otrzymania odpowiedniego rozgałęzienia węża użyto łącznika krzyżowego oraz trójnika - oba oczywiście na wąż fi 10 mm.

Drugi system pojenia dla królików różni się głównie zasobnikiem zawierajacym zawór pływakowy, dzięki czemu możliwe jest podłączenie go do sieci wodnej i automatyczne uzupełnianie wody. Woda transportowana jest podobnie jak w pierwszym zestawie za pomocą węża fi 10 mm. Zestaw ten może także obsłużyć większą ilość królików.

Kropelkowy system pojenia królików zbudowany w oparciu o wąż fi 4 mm

Część poideł smoczkowych posiada inne wyjścia niż na wąż fi10 lub 7 mm. Przykładem może być niżej pokazane rodzaje poidełek kropelkowych, które posiadają przyłącza na wąż fi 4 mm. Prezentowany system pojenia działa na zasadzie grawitacyjnej i zasilany może być z dowolnego zasobnika takiego jak beczka, kanister, butelka, a nawet inny wąż o większej średnicy. Pozwala na to króciec podłączeniowy fi 4 mm, który jest oznaczony na schemacie numerem 2. Należy jednak pamiętać, aby ścianka zasobnika nie była zbyt cienka, ani też zbyt gruba - optymalny przekrój ścianki to ~5 mm.Lista pozycji ze schematu:
Zgodnie z tym co przedstawia schemat, system pojenia królików może zostać rozprowadzony w dowolny sposób, dzięki czemu każdy hodowca może dopasować system do swojego rozstawu klatek. Bardzo pomocnym elementem jest pozycja nr 2 na schemacie, łącznik prosty z zaworem na wąż fi 4 mm, dzięki któremu można w każdej chwili zastopować przepływ wody w systemie. Jest to przydatne szczególnie podczas zabiegów konserwacyjnych. Pozostałe elementy takie jak kolanka, łączniki krzyżowe i trójniki pozwalają na dowolne poprowadzenie wężyka w zależności od potrzeb.

Wykorzystane w przykładowym schemacie poidło smoczkowe PREMIUM może zostać zastąpione przez dowolne poidło smoczkowe z wyjściem na wąż fi 4 mm. Poniżej przedstawione alternatywne poidełka, które można by wykorzystać w omawianym schemacie.

  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 3+4= (wynik wpisz cyfrą) ?