hodowla i uprawa
FERMO
Poradniki
Budowa woliery

Budowa woliery

Woliera 3 stanowiskowa dla kur i bażantów
Wiele osób pyta jak najłatwiej, najtaniej i najlepiej skonstruować przydomową wolierę. Mieszkańcami woliery będą głównie ptaki ozdobne: kury, bażanty kaczki ewentualnie bardziej wyszukane ptaki egzotyczne. W tym krótkim artykule przedstawimy gotową receptę. Rozwiązań jest oczywiście wiele, skupimy się jednak na rozwiązaniu najbardziej popularnym, stosunkowo tanim i najczęściej wybieranym przez hodowców w całej Polsce. Dla ptaków grzebiących (kur, bażantów) i ptactwa wodnego nie potrzebujemy wyszukanych komponentów, ważne jednak by zastosowane materiały były trwałe i odporne na korozję. Aktualna technologia pozwala na produkcję siatek wolierowych i elementów konstrukcyjnych o trwałości na wolnym powietrzu około 15 lat - dotyczy to zarówno siatek z tworzyw sztucznych jak i siatek metalowych zgrzewanych .
Jaki wymiar woliery
Najbardziej wskazanym rozmiarem małej przydomowej woliery jest prostokąt 4x6 metrów o powierzchni 24 metry kwadratowe. W takim pomieszczeniu spokojnie możemy obsadzić około 10-15 sztuk kur, 5-10 bażantów lub mieszankę gatunków w różnych konfiguracjach. Wysokość ścian najlepiej 2 metry nie licząc podmurówki, jest to standardowy rozmiar jaki łatwo i bez zbędnych odpadów zabudujemy każdą siatką.
Konstrukcja woliery.
Podbudówka woliery z prefabrykatów betonowych
Ramę woliery najlepiej jest wykonać z profili stalowych, najlepiej ocynkowanych. Dobrze sprawdzają się profile zamknięte 40x30mm. Dla osób, które nie bardzo radzą sobie ze spawaniem i obróbką stali pozostaje wykonanie konstrukcji z drewna. Słupki pionowe powinny być rozmieszczone nie rzadziej niż co 2 metry. Od powierzchni ziemi najlepiej wkopać płyty betonowe albo gotowe krawężniki. Należy je wkopywać w ten sposób by minimum połowa wysokości płyty znajdowała się pod ziemią. Najczęściej spotykane wysokości prefabrykatów to 20, 25 i 30 cm. Betonowe elementy są całkowicie odporne na korozję, stabilizują siatkę i dodatkowo podwyższają wolierę o 10-15cm.
Siatka na ściany woliery
Najczęściej kupowane (siatki wolierowe) przez hodowców są siatki z oczkiem sześciokątnym powlekane tworzywem PCV. Najpopularniejsza jest siatka sześciokątna z oczkiem 20mm, głównie z racji faktu, iż przez oczko hex 20mm nie przechodzą wróble. Jeżeli jednak zależy nam na 100% szczelności woliery tak aby nie dostawały się do środka nawet młode wróble, mazurki, sikorki i inne najdrobniejsze ptaszki koniecznie musimy użyć siatki hex o oczku 16 lub siatki z oczkiem 13mm. Jeżeli nie przeszkadza nam dzikie ptactwo i nie planujemy wpuszczać do woliery kilkudniowych piskląt możemy czyś siatki powlekanej z oczkiem sześciokątnym o rozmiarze 25mm. Jeżeli jesteśmy pewni, iż naszej wolierze nie zagrażają drapieżniki - dzikie koty, kuny, psy możemy użyć specjalnej siatki z tworzywa na bazie polietylenu. Oferowana jest ona w dużych rolkach - 200 metrów długości i bardzo przystępnej cenie.
Siatka wolierowa na wierzch
Na wierzch najlepiej sprawdza się siatka polietylenowa. Wykonywana jest przez naszą firmę ze specjalnych odpornych włókien polietylenowych wzmocnionych i odpornych na czynniki atmosferyczne i co bardzo ważne 100% odpornych na promieniowanie UV. Całkowicie odradzamy używani siatek niewiadomego pochodzenia wykonywanych na bazie stylonu czy poliamidu. Tylko nasza siatka daje gwarancję na użytkowanie zewnętrzne na okres 15 lat.
Siatkami polietylenowymi kryje się nawet woliery wielohektarowe
Dla bezpieczeństwa bażantów siatka polietylenowa musi mieć odpowiednią sprężystość
Dodatkowo siatka polietylenowa jest bardzo sprężysta, wytrzymała. W przypadku uszkodzenia nie pruje się. Zapewnia bezpieczeństwo bażantom i innym płochliwym ptakom, które spłoszone uderzają bezwładnie w siatki wolierowe.

  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 1+6= (wynik wpisz cyfrą) ?