hodowla i uprawa

Poidła dzwonowe dla drobiuPoidła dzwonowe są jednymi z typów poideł automatycznych, które stosuje się w systemach pojenia. Poidła te swoją nazwę zawdzięczają kształcie misy, która swoim wyglądem przypomina dzwon. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów poideł dzwonowych, które różnią się od siebie kształtami dzwonu oraz obecnością zasobnika na balast. Kształt dzwonu, a co za tym idzie wysokość i szerokość brzegu misy, determinować będą gatunek ptaków, do których używane będzie dane poidło.

Poidła dzwonowe świetnie sprawdzają się szczególnie w hodowlach ptactwa na wybiegu lub ściółce. Montaż polega na podwieszeniu poideł, w efekcie czego będą znajdować się kilkanaście cm na ziemią. Następnie łączy się poidło z zasobnikiem poprzez króciec z wężem fi 7 mm, jako, że poidła dzwonowe nie posiadają własnego zbiornika na wodę. Warto zaznaczyć, że każde poidło dzwonowe posiada zwykle w komplecie króciec oraz ślizgacz i linkę do podwieszenia o długości 2,5 metra. Dedykowane siodełko do połączenia poidła z rurą systemową PCV należy nabyć oddzielnie.

Zgodnie z tym, co zostało powiedziane wcześniej, poidła pracują w sposób automatyczny. Zasada ich działania jest prosta. Poidła dzwonowe wyposażone są z specjalny zawór, który działa na zasadzie grawitacyjnej. Pod wpływem ciężaru, wynikającego z napełnienia misy poidła, odcina on dopływ wody. W miarę ubywania wody, zawór otwiera się i woda ponownie napełnia poidło do odpowiedniego poziomu.

Należy wspomnieć również o balaście, który to można znaleźć w niektórych modelach poideł dzwonowych. Balast ma za zadanie nadawać poidle stabilność oraz chronić przed niekontrolowanych rozlewaniem wody z misy poidła, a jak wiadomo poidła dzwonowe, będąc podwieszone na ziemią, są na takie niekontrolowane ruchy narażone. Balast można napełnić również wodą lub najlepiej zasypać piaskiem. Chociaż część z poideł nie posiada balastu, to problem stabilności tak naprawdę nie istnieje. W miejsce pojemnika na balast, poidło dzwonowe posiada zasobniejszą misę na wodę, dzięki czemu to właśnie ciężar nagromadzonej wody w misie stanowi samo w sobie obciążenie balastowe, które nadaje stabilność.

Wracając do kwestii misy, to właśnie jej kształt będzie miał największe znaczenie przy wyborze odpowiedniego poidła dzwonowego dla danego gatunku ptaków. Oczywiste jest, że innej misy będą wymagały pisklaki, a innej duże ptaki lub ptaki blaszkodziobe. Szerokość i głębokość misy mają tutaj największe znaczenie. Poniżej można znaleźć artykuły, które opisują poszczególne modele automatycznych poideł dzwonowych dla danych ptaków. Poidła dzwonowe należy czyścić co najmniej dwa razy w tygodniu.

Czytaj więcej:

Poidła dzwonowe dla brojlerów

Poidła dzwonowe dla brojlerów

Hodowla brojlerów wiąże się z masową produkcją drobiu przeznaczoną na ubój. Celem każdego hodowcy jest jak najszybsze utuczenie ptaka, czy to kury, kaczki lub indyka, który będzie ...

Poidła dzwonowe dla niosek

Poidła dzwonowe dla niosek

W zależności od charakteru hodowli drobiu dobierany jest najefektywniejszy system pojenia. W przypadku kur niosek niezwykle praktyczne oraz wydajne okazują się automatyczne ...

Poidła dzwonowe dla indyków

Poidła dzwonowe dla indyków

Do systemów pojenia indyków najczęściej wybierane są automatyczne poidła dzwonowe. Z uwagi na wysoką wydajność, tego rodzaju zasobniki są przede wszystkim stosowane w ...

Poidła dzwonowe dla gęsi i kaczek

Poidła dzwonowe dla gęsi i kaczek

Budując system pojenia dla gęsi i kaczek należy pamiętać o doborze poideł z odpowiednią misą. Ptaki blaszkodziobe z racji szerszego dzioba wymagają szerszego korytka misy niż ma ...

Poprzedni rozdział
Ręczne poidła syfonowe
Następny rozdział
System pojenia królików
  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 2+3= (wynik wpisz cyfrą) ?