hodowla i uprawa
FERMO
Poradnik
Poidła automatyczne z zasobnikiem dla drobiu

Poidła automatyczne z zasobnikiem dla drobiu

W czym podawać wodę ptakom

Hodowla drobiu wiąże się z wieloma istotnymi aspektami związanymi z zapewnieniem odpowiednich warunków bytowych. Jest to ważne zarówno w hodowli profesjonalnej jak i hobbystycznej. Jednym z najistotniejszych elementów jest zapewnienie ptakom stałego dostępu do czystej i świeżej wody. Drobni hodowcy mają coraz większą świadomość i podają wodę w przystosowanych do tego poidłach, a nie naczyniach które nie są do tego przeznaczone. Postawienie wody w otwartym zbiorniku spowoduje, że ptaki będą mogły wejść do środka i woda szybko się zabrudzi. Takie niehigieniczne warunki skutkują występowaniem chorób u ptaków częstymi upadkami.

Dobór poidła do rodzaju hodowli

Najlepszym sposobem jest stosowanie automatycznych poideł dla drobiu, które posiadają zakryty zasobnik, a woda wycieka wyłącznie na rynienkę lub podstawkę z której zwierzęta mogą ją pobierać. Występują różne rodzaje i pojemności poideł dla drobiu, dlatego można je dobrać do własnych potrzeb. Warto również dostosować pojnik do rodzaju hodowli. Poidła dla kaczek czy gęsi różnią się nieco od poideł przeznaczonych dla kur czy brojlerów. Poidło dla kur czy brojlerów może mieć wąską rynienkę na którą wypływa woda, ptaki z łatwością mogą się napić z takiego poidła. Natomiast w przypadku kaczek, gęsi czy indyków woda musi znajdować się na misce lub w szerokiej rynience.Automatyczne poidła na wybiegi dla drobiu

Poidła automatyczne na wybiegi zewnętrzne powinny być odporne na warunki atmosferyczne, a podajnik wody powinien być umiejscowiony w taki sposób aby woda z deszczu nie dostała się do środka. Warunki te idealnie spełniają poidła zbiornikowe na nóżkach o pojemności 30 l oraz poidła Tytan. Poidła te mają zamontowaną miseczkę na wodę pod zbiornikiem.

Zasady działania automatycznych poideł dla drobiu

W zależności od rodzaju poidła dla drobiu mają różne zasady dozowania wody. Poidła odwracalne, syfonowe oraz poidła na nóżkach działają na zasadzie różnicy ciśnień. Woda napływa na podstawkę lub do rynienki do określonego poziomu i dopuszcza się automatycznie w miarę zużycia. Poidła wiadrowe i poidła Tytan mają wbudowany pływak, który unosi się w miarę uzupełnienia wody w misce i odcina zaworek z dopływem po napełnieniu do określonego poziomu. Poidła na nóżkach spisują się bardzo dobrze z tego względu, że miska z wodą umieszczona jest na podwyższeniu co zmniejsza ryzyko zabrudzenia. Poidła wiadrowe i niektóre rodzaje poideł na nóżkach mają możliwość nalewania wody z góry bez konieczności otwierania całego poidła, dzięki czemu poziom wody można uzupełnić w łatwy i szybki sposób.

Ciekawym rozwiązaniem są również kładzione poidła wiadrowe. W nich również woda uzupełnia się na zasadzie różnicy ciśnień. Wykonane ze stali ocynkowanej charakteryzuje się długą żywotnością.

Czym kierować się przy wyborze poidła dla ptaków?

Wybór poidła dla drobiu powinien być uzależniony od wielkości i rodzaju hodowli, a także miejsca w którym poidło będzie stało. Zasobnik musi być na tyle duży żeby zwierzęta miały ciągły dostęp do wody. Wodę w poidle należy wymieniać co ok. 3 dni, aby była świeża.

Dokonując wyboru poidła trzeba też wziąć pod uwagę czy będzie w nim podawana tylko woda czy również leki bądź witaminy. Jeżeli w poidle mają być podawane leki nie można stosować poideł metalowych, ponieważ metal może wchodzić w reakcję z różnymi preparatami. W takich sytuacjach najlepiej zdecydować się na poidła z tworzywa sztucznego.

Następny rozdział
Montaż pastucha na kuny
  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 4+6= (wynik wpisz cyfrą) ?