hodowla i uprawa
FERMO
Poradnik
Deratyzacja w budynkach inwentarskich

Deratyzacja w budynkach inwentarskich

Gryzonie - uciążliwy problem hodowców

Gryzonie takie jak szczury, myszy czy nornice są powszechnym problemem w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt. Problem nasila się po zbiorach zbóż, gdy szkodniki nie mogą już żerować na polu i robi się coraz zimniej. Gryzonie szukają wtedy pożywienia i schronienia przed zimnem. Budynki inwentarskie oraz magazyny z paszą są bardzo atrakcyjne dla myszy i szczurów, ponieważ zapewniają im stały dostęp do pożywienia.

Zagrożenia związane z występowaniem gryzoni

Szkody spowodowane przez gryzonie są bardzo kosztowne. Myszy i szczury przy tworzeniu gniazd niszczą elementy instalacji i wyposażenie budynków inwentarskich. Zjadają karmę przeznaczoną dla zwierząt i zanieczyszczają ją odchodami i moczem. Gryzonie rozprzestrzeniają pasożyty, bakterie i wirusy. Konsekwencją tego jest występowanie groźnych chorób w stadzie zwierząt hodowlanych. Gryzonie nawet jeżeli nie chorują mogą przenosić choroby zakaźne. Myszy i szczury odpowiadają za rozprzestrzenianie się wścieklizny, salmonellozy, brucelozy, leptospirozy, ptasiej grypy, ASF oraz innych. Szczególnie niebezpieczne są szczury, które oprócz przenoszenia chorób wywołują stres u zwierząt przez odganianie od karmy i gryzienie.

Zabezpieczenie budynków inwentarskich

W gospodarstwach rolnych bardzo ważną kwestią jest zabezpieczenie budynków przed inwazją gryzoni. Należy ograniczyć możliwość dostania się do środka. W tym celu można wykorzystać metalowe siatki zgrzewane z drobnym oczkiem, które zablokują drogę gryzoniom. Zastosowanie takiej siatki nie ograniczy przepływu powietrza w pomieszczeniu. Jednak nie zawsze jest możliwość zabezpieczyć wszystkie wejścia przed gryzoniami. W takich przypadkach gryzonie należy zwalczać w inny sposób.

Pułapki na myszy

Jeżeli w gospodarstwie występuje wyłącznie niewielki problem z myszami to do ich zwalczenia wystarczą pułapki. Można zastosować pułapki zatrzaskowe lub żywochwytne. Te drugie są zdecydowanie lepsze ze względu na możliwość schwytania kilku szkodników przy jednym zastawieniu. Zatrzaskowa pułapka na myszy pozwala na złapanie tylko jednego osobnika. Żywochwytna pułapka na myszy posiada dwustronne wejście i pochylnię, która otwiera się tylko do środka. Gdy mysz znajdzie się wewnątrz pułapki, nie ma już możliwości wyjścia. Odgłosy schwytanej myszy wabią kolejne osobniki, które się łapią. Dla lepszego efektu warto użyć zapachowego wabika, który jest bardzo atrakcyjny dla gryzoni.

Preparaty deratyzacyjne

W przypadku szczurów pułapki nie zawsze się sprawdzają, ponieważ szkodniki te są bardzo inteligentne i podejrzliwe. Jeżeli problem z myszami i szczurami jest duży, należy podjąć działania mające na celu ich szybką likwidację. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się niechcianych gryzoni jest stosowanie trutek chemicznych. Preparaty deratyzacyjne wpływają na zmniejszenie krzepliwości krwi i w konsekwencji doprowadzają do śmierci gryzonia. Trutki na myszy i szczury mają również właściwości mumifikujące, dzięki czemu nie ma widocznych zewnętrznych skutków zatrucia. Trutki na gryzonie z reguły działają z opóźnieniem, szkodniki padają kilka dni od spożycia i z reguły z dala od miejsca pobrania. Nie wzbudza to podejrzeń u innych osobników i pozwala na przeprowadzenie skutecznej deratyzacji.Trutki na myszy i szczury należy zawsze wykładać w stacjach deratyzacyjnych aby ochronić inne zwierzęta przed przypadkowym spożyciem. Karmniki deratyzacyjne warto oznaczyć, szczególnie na dużych obiektach, gdzie jest konieczność rozstawienia dużej ilości. W tym celu można wykorzystać naklejki informacyjne. Etykiety na stacje deratyzacyjne pozwolą łatwo monitorować stan zużywanej trutki i określić w jakim miejscu występuje największy problem z gryzoniami.

Formy trutek na gryzonie

Trutki mają w swoim składzie aromatyczne substancje wabiące, dzięki czemu stają się dla gryzoni bardziej atrakcyjne niż pasza. Preparaty deratyzacyjne występują w różnych formach, dostępne są granulaty, kostki, pasty, płatki oraz zatrute ziarna. Forma granulatu, płatków oraz ziaren jest łatwa w dozowaniu. Kostkę deratyzacyjną można umieścić w karmniku dla gryzonie na metalowym pręcie dzięki czemu nie ma ryzyka, że trutka wydostanie się na zewnątrz. Takie rozwiązanie zalecane jest szczególnie dla hodowców drobiu. Forma pasty ma bardzo atrakcyjną konsystencję i gryzonie chętnie ją spożywają. Ciekawą i bardzo skuteczną formą trutki jest pianka deratyzacyjna. Dozuje się ją w szczelinach, gdzie występują myszy lub szczury. Pianka przylega do sierści gryzonia, następnie podczas intensywnego mycia szkodnik spożywa truciznę.

Skład preparatów gryzoniobójczych

Występują różne substancje czynne dopuszczone do stosowania w środkach do zwalczania myszy i szczurów. Najpopularniejsze z niech to: bromadiolon brodifakum difetialon difenakum kumatetralyl Oprócz substancji czynnej w trutkach znajdują się również gorzkie substancje zniechęcające do spożycia przez ludzi i inne zwierzęta. Zwykle jest to benzoesan denatonium.

  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 4+8= (wynik wpisz cyfrą) ?