hodowla i uprawa
FERMO
Poradnik
Ogrodzenia elektryczne
Elektryczne ogrodzenie wybiegu dla koni

Elektryczne ogrodzenie wybiegu dla koni


Budowa ogrodzenia elektrycznego dla koni wiąże się z doborem odpowiednich elementów by pastuch był skuteczny i spełniał właściwie swoją rolę. Budowę pastucha dla koni koniecznie trzeba rozpocząć od dobrania maksymalnie wydajnego elektryzatora, który stanowić będzie podstawę całego ogrodzenia elektrycznego. Konie są zwierzętami łagodnymi oraz wyjątkowo wrażliwymi na bodźce elektryczne. Z tego względu elektryzator nie powinien generować zbyt silnego impulsu elektrycznego, jak np. w stosunku do pastuchów na dziką zwierzynę, gdzie moc impulsu sięgać powinna przynajmniej 5J. Elektryzator do pastucha dla koni powinien mieć opytmalną moc o wartości ok. 1,5J. Jeśli na wygradzanym terenie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, wówczas elektryzator musi być zasilany bateryjnie lub akumulatorowo. Aby wydłużyć czas działania akumulatora zawsze można do urządzenia podłączyć panel słoneczny, który dodatkowo doładuje ogniwo.


Standardowo linia pastucha elektrycznego dla koni powinna przebiegać na dwóch poziomach umieszczonych odpowiednio 120 cm i 60 cm nad ziemią (ewentualnie na trzech wysokościach: 140 cm, 95 cm i 50 cm). Jako przewód elektryczny najlepiej jest zastosować taśmę lub linę która stanowić będzie doskonałą barierę wizualną dla konia. W celu budowy linii pastucha elektrycznego dla koni nie należy zapominać o przejściach do przepędu zwierząt. Ze względów bezpieczeństwa przejście bramowe dla koni powinno być wykonane ze specjalnej elastycznej gumy. Ważne jest, że jeśli hodowca chce utrzymać na linii pastucha napięcie (przepływ prądu na przewodach) również przy otwarciu bramy przepędowej, musi zainstalować kabel podłączeniowy podwójnie izolowany, który wpłynie na prawidłowe i niczym niezaburzone działanie ogrodzenia.


Aby całe ogrodzenie elektryczne dla koni działało bez zarzutu niezmiernie ważne są również inne elementy podłączeniowe, takie jak wysokiej jakości izolatory, chroniące przed przebiciami czy odgromnik zabezpieczający elektryzator przed skutkami uderzenia pioruna w linię ogrodzenia dla koni. W celu uzyskania odpowiednio naciągniętych przewodów w ogrodzeniu elektrycznym na każdej prostej (i na każdym poziomie) należy zastosować praktyczny napinacz do taśmy, za pomocą którego hodowca szybko napręży przewód w odpowiednim stopniu. Przy montażu linii ogrodzenia bardzo przydatny okazuje się podwójny łącznik do taśm, który pozwala na podłączenie ze stykiem elektryzatora dwóch poziomów przewodów, dzięki czemu na obu będzie działać napięcie.

W czasie konstruowania pastucha dla koni w kluczowych miejscach (na początku, zakończeniu linii oraz w narożnikach) należy umieścić paliki drewniane, które nadadzą całości solidności oraz stabilności. Słupki powinny być wysokie na ok. 200 cm (należy je wbić w ziemię na głębokość ok. 50 cm) by po zamocowaniu miały ostatecznie przynajmniej 150 cm. Dodatkowo przy bardzo długich ogrodzeniach elektrycznych słupek drewniany powinno się umieszczać również co 100 m. Standardowo miedzy palikami drewnianymi mocuje się słupki polipropylenowe o wysokości 154 cm, które dla ułatwienia montażu mają już wyprowadzone uchwyty pod różnego rodzaju przewody: drut, plecionkę czy taśmę.


  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 6+1= (wynik wpisz cyfrą) ?