Systemy pojenia Hodowla zagrodowa

System pojenia królików

Hodowla królików cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Duża część osób hoduje wyłącznie ze względów hobbistycznych. Pozostali zajmują się hodowlą przemysłową mięso królicze znajduje uznanie wśród konsumentów, gdyż jest ono dietetyczne, zawiera dużo białka i składników mineralnych oraz mało tłuszczu. Obu grupom zależy rzecz jasna na zapewnieniu odpowiednich warunków bytowych. Jednym z podstawowych aspektów w hodowli króliczej jest zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody. Systemy pojenia królików stają się ostatnio coraz bardziej popularne także wśród hodowli hobbistycznych. Ogólny dostęp do poszczególnych elementów podzespołów, łatwość budowy oraz duża plastyczność przy konstrukcji systemu pojenia dla królików bez wątpienia przyczyniły się do tego faktu. Poniżej zostaną przedstawione możliwe rozwiązania i pomysły na zbudowanie własnego systemu pojenia królików.

Plan

Na samym początku przed kupnem elementów systemu pojenia, należy zastanowić się, w jaki sposób będzie on przebiegał. Hodowca musi szczególnie dokładnie zmierzyć odległość między punktami gdzie będą mocowane poidła a pozycja zasobnika z wodą. Kolejną rzeczą jest określenie ilości królików przypadających na jedno poidło smoczkowe.

Zasada działania

Warto wspomnieć o zasadzie, na jakiej będzie działał tworzony system pojenia dla królików. Otóż źródłem wody będzie zasobnik wodny, z którego woda będzie transportowana do wszystkich poidełek. Zastosować możemy dwa rodzaje zasobników. Pierwszy z nich to klasyczny zasobnik z króćcem, który aby działał, musi zostać ustawiony powyżej poziomu, na jakim znajdują się poidła niplowe. Minus jest taki, że hodowca musi prowadzić kontrolę i raz na jakiś czas uzupełnić poziom wody w zasobniku.

Drugim rodzajem jest zasobnik wodny z zaworem pływakowym. Jest to bardzo komfortowe, gdyż możemy go podłączyć do pracującej magistrali wodnej, a pływak będzie otwierał lub zamykał dopływ wody, w sytuacji, gdy ten będzie zbyt niski lub wystarczająco wysoki. Takie rozwiązanie zapewnia pełną automatyzację systemu pojenia. Woda z zasobników do poideł transportowana jest za pomocą wężyków o średnicach 7 i 10 mm. Podobnie jak wcześniej zasobnik musi się znajdować ponad poziomem poideł.

Przykładowe systemy pojenia królików

Pierwszy z przykładowych systemów pojenia przeznaczony jest do mniejszych hodowli królików. Jak widać woda będzie transportowana z głównego zasobnika o pojemności 15 litrów. Pojemnik musi znajdować się przynajmniej 50 cm nad poziomem poideł. Zasobnik posiada króciec z wyjściem na wąż fi 10 mm. Już na początku systemu użyty został filtr wodny, który będzie oczyszczał wodę z zanieczyszczeń i chronił poidełka przed zapchaniem. Następnie wykorzystany został prosty zawór kulowy, dzięki któremu możemy w każdej chwili odciąć lub otworzyć dopływ wody do poideł. Przewód gumowy fi 10 mm posłuży nam także do doprowadzenia wody do ośmiu poideł smoczkowych. Jak widać na zdjęciu waż ten nie łączy się jednak bezpośrednio z poidłami. Do poideł dołączone są uprzednio trójniki z redukcją na wąż fi 7 mm. W celu otrzymania odpowiedniego rozgałęzienia węża użyto łącznika krzyżowego oraz trójnika - oba oczywiście na wąż fi 10 mm.

Projekt mini systemu pojenia królików Projekt mini systemu pojenia królików

Drugi system pojenia dla królików różni się głównie zasobnikiem zawierajacym zawór pływakowy, dzięki czemu możliwe jest podłączenie go do sieci wodnej i automatyczne uzupełnianie wody. Woda transportowana jest podobnie jak w pierwszym zestawie za pomocą węża fi 10 mm. Zestaw ten może także obsłużyć większą ilość królików.

Projekt dużego systemu pojenia królików Projekt dużego systemu pojenia królików

Ogromną zaletą takiego systemu pojenia jest duży zakres manewru, tzn. hodowca może łatwo dopasować system do indywidualnych potrzeb odpowiadającym jego hodowli. Szeroki wachlarz łączników i innych elementów daje tutaj każdej osobie duże pole do popisu.

Komentarze