hodowla i uprawa

Poidła dzwonowe dla indyków

Do systemów pojenia indyków najczęściej wybierane są automatyczne poidła dzwonowe. Z uwagi na wysoką wydajność, tego rodzaju zasobniki są przede wszystkim stosowane w profesjonalnych hodowlach indyków, natomiast zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się je dla niosek czy brojlerów. Należy tu podkreślić, że optymalną wydajność wody można uzyskać w momencie, gdy maksymalne ciśnienie w poidle będzie się utrzymywać w granicy 04-0,6 bara.Poidła dzwonowe dla indyków można stosować już od 4 tygodnia życia.Z racji, iż każdy ptak powinien mieć zapewnione swobodne dojście do świeżej wody na 1 indyka powinien przypadać przynajmniej 1 cm krawędzi poidła o okrągłym kształcie. Oznacza to, że przy ok. 1000 sztuk ptaków potrzebnych będzie od 12 do 15 poideł o średnicy misy ok. 29 cmPoidło dzwonowe dla indyków jest bezbalastowe. Nie należy się jednak obawiać, że lekka konstrukcja zasobnika wpłynie na to, że po podwieszeniu będzie się ono niestabilnie utrzymywać, a w efekcie woda będzie marnowana przez ptaki. Bowiem w poidle dla indyków zamiast balastu zastosowano wyjątkowo głęboką (10 cm) i szeroką (7,5 cm) rynienkę wodną. Nagromadzony w misie, z wysokim brzegiem, płyn sprawia, że poidło zawieszone jest praktycznie nieruchomo, a woda dzięki temu nadmiernie nie wylewa się poza krawędzie podczas pobierania jej przez ptaki.Poidła dzwonowe dla indyków wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu użytkować je można przez wiele sezonów.


Wszystkie elementy składowe do poideł dzwonowych dla indyków są serwisowalne! Z tego względu nie ma potrzeby wymiany zasobnika na nowy w miarę jego eksploatacji.


Niewątpliwą zaletą automatycznego poidła jest jego odporność na mróz oraz uszkodzenia mechaniczne.Poidła dzwonowe włącza się do generalnego systemu pojenia za pomocą specjalnego siodełka. Dzięki tej części można przyłączyć poidło do rury wodnej 3/4 cala (lub 1 cal).Łączenie poidła dzwonowego z rurą:
Siodełko 17,06 zł
Automatyczne poidło dla indyków działa na zasadzie grawitacyjnej. Specjalny zawór odcina dopływ wody, gdy w misie jest jej zbyt dużo. W momencie, gdy ptaki upiją płyn zawór samoczynnie odblokowuje się. Poidło z racji tego, iż przeznaczone jest do podwieszania, wyposażone zostało w zaczep. Z tego względu do kompletu dodawana jest także linka. Dodatkowym atutem jest trójdziurkowy ślizgacz pozwalający na łatwą regulację wysokości zasobnika do rozmiarów indyków (poziom ten powinien sięgać przynajmniej do karku ptaka). Poidło dzwonowe najczęściej zasilane jest z węża fi 7mm.
Podstawowe parametry poidła dzwonowego dla indyków:

• Średnica poidła (liczona po brzegu korytka): 284mm
• Długość brzegu poidła (liczona po brzegu korytka): 89cm
• Wysokość brzegu korytka: 10cm
• Szerokość korytka: 74mm
• Wysokość całego poidła z zaworem (wysokość na jakiej mocuje się linkę podwieszającą): 57cm
• Długość linki do podwieszania (w komplecie): 2,5mStandardowo poidło automatyczne dla indyków należy czyścić przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Poprzedni rozdział
Poidła dzwonowe dla niosek
  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 4+4= (wynik wpisz cyfrą) ?