hodowla i uprawa
FERMO
Poradnik
Ogrodzenia elektryczne
Ochrona sadów przeciw zającom

Ochrona sadów przeciw zającom


Ochrona szkółek leśnych, sadów, ogródków warzywnych oraz innych terenów zielonych przed szkodami powodowanymi przez dziką zwierzynę leśną jest sprawą priorytetową dla każdego, kto sprawuje pieczę nad takowymi obszarami. Aby skutecznie uchronić się przed królikami czy zającami, które - grasując w celu pozyskania pożywienia - niszczą sporą część uprawy, należy zainwestować w odpowiednio silne ogrodzenie elektryczne.

Przy budowie pastucha należy wziąć pod uwagę fakt, że dzikie zające czy króliki mają znacznie grubszą sierść niż te hodowane w warunkach domowych. Z tego względu są one mniej wrażliwe, a ich futro pełni szczególny rodzaj izolacji. Sprawia to, że przy wyborze elektryzatora należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia. Bowiem od niej zależy poziom energii, jaka zasilać będzie całe ogrodzenie, a przez to również siła wstrząsu, jaką dozna zwierzę po kontakcie z liniami pastucha. Za najpraktyczniejsze i w zasadzie bezobsługowe uważa się elektryzatory sieciowe, jednakże modele zasilane akumulatorowo czy poprzez panel słoneczny są równie efektywne - wymagają jedynie nieco więcej uwagi. Odpowiednio mocne urządzenie wytworzy bezpieczny aczkolwiek bolesny impuls, który oduczy szkodnika do wtargnieć na zabezpieczony teren upraw.


Do skutecznej ochrony sadów wystarczy poprowadzenie jednej linii przewodów. Ze względu na mały wzrost szaraków, przy budowie ogrodzenia elektrycznego przeciw zającom linie przewodów trzeba umieścić dość nisko - ok. 15 cm nad ziemią. Takie prowadzenie jest dość kłopotliwe i sprawia, że należy zwrócić wzmożoną dbałość, aby linii nie porosła roślinność. Trwa oraz chwasty otaczając ogrodzenie wpływają negatywnie na jego efektywność, dlatego należy ją regularnie kosić. Dodatkowo na wysokości ok. 5-7 cm można umieścić drugi przewód z uziemieniem.

Linię ogrodzenia elektrycznego najlepiej jest wykonać z wytrzymałych przewodów, takich jak drut czy plecionka o średnicy ok. 2 mm. Dzięki specjalnej kierownicy oraz napinacza można je naprężyć w optymalnym stopniu - tak by żadna część luźno nie zwisała. Do prowadzenia przewodów najlepiej jest użyć słupków z tworzywa sztucznego, które dodatkowo wzmocnić można w narożnikach za pomocą słupków drewnianych. Przy budowie ogrodzenia elektrycznego przeciw zającom ważne jest, aby zastosować odpowiednie izolatory, które wyeliminują ewentualne przebicia.


  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 2+4= (wynik wpisz cyfrą) ?