hodowla i uprawa
FERMO
Poradnik
Ogrodzenia elektryczne
Ogrodzenia elektryczne przeciw jeleniom

Ogrodzenia elektryczne przeciw jeleniom


Ochrona upraw przed dziką zwierzyną stanowi główny cel prawidłowej gospodarki łowieckiej. Liczne szkody, jakie powodują m. in. jelenie na polach uprawnych prowadzą do niekorzystnych relacji między rolnikami a kołami łowieckimi. Regulacją prawną, która stanowiła o zadośćuczynieniu za szkody stała się Ustawa o prawie łowieckim z 13 października 1995 roku [Dz.U.05.127.1066 ze zm.]. Na jej podstawie odszkodowaniem za poniesione straty obciążone zostały bezpośrednio Koła Łowieckie, które dzierżawią ziemię od gospodarza rolnego. Tak opracowane rozwiązanie w znaczny sposób nadweręża budżet myśliwych z koła. Nieskutecznym działaniem jest również stawianie tradycyjnych ogrodzeń, które praktycznie nie stanowią żadnej bariery przeciw jeleniom. Z tego względu najkorzystniejszym sposobem na efektywne zabezpieczenie plantacji jest inwestycja w odpowiednie ogrodzenie elektryczne.

Przeciw jeleniom pastuch powinien być skonstruowany na bazie elektryzatora o dużej mocy - minimum 3000 mJ i napięciu na obwodzie wynoszącym 8000V. Takie urządzenie generować będzie cykliczne impulsy o odpowiedniej energii, które skutecznie odstraszy zwierzę chcące wkroczyć na zagrodzony teren upraw. Najwydajniejsze są elektryzatory zasilane z sieci 220-240V. Jednakże z uwagi na położenie plantacji (najczęściej bezpośrednio przy lesie, z dala od możliwości podłączenia do prądu) najpraktyczniejsze stają się elektryzatory akumulatorowe i solarne. Co prawda, wymagają one nieco większej uwagi niż te zasilane z sieci, jednakże są równie efektywne.


Przy tworzeniu barier elektrycznych przeciw jeleniom trzeba mieć na względzie, że zwierzęta te wymagają zarówno zapory fizycznej, jak i psychicznej. Po zatknięciu się z liniami o odpowiednim napięciu, doznają bolesnego, aczkolwiek bezpiecznego wstrząsu, który oduczy je wchodzenia na ogrodzony obszar. Często zaleca się umieszczenie na pastuchu przynęty (z uwagi na wrażliwy węch jeleni) by je zwabić. W ten sposób zwierzę dotknie ogrodzenia nosem lub językiem, odczuje ból spowodowany wytworzonym impulsem, szybko zapamięta skąd pochodzi nieprzyjemne doznanie i będzie omijało ten teren.

Linia ogrodzenia elektrycznego przeciw jeleniom powinna znajdować się na wysokości 150 cm. Dodatkowo należy poprowadzić 3 inne linie: 100, 75 i 50 cm nad ziemią w celu skuteczniejszego zabezpieczenia. Istotne jest również poprowadzenie uziemionego przewodu na wysokości 125 cm. Najkorzystniej jest zastosować linkę stalową lub drut, przy czym pierwszy poziom (na wysokości oczu zwierzęcia) powinien być wykonany z dobrze widocznej taśmy.

Przy budowie zapory przeciw szkodom łowieckim najlepiej jest wykorzystać słupki z tworzywa sztucznego bądź paliki z drewna. Należy również zwrócić uwagę na porośnięcie roślinnością, która może wpłynąć na skuteczność ogrodzenia elektrycznego przeciw jeleniom.

  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 5+4= (wynik wpisz cyfrą) ?