hodowla i uprawa
FERMO
Poradnik
Ogrodzenia elektryczne
Ogrodzenia elektryczne przeciw sarnom

Ogrodzenia elektryczne przeciw sarnom


Ochrona upraw przed szkodami łowieckimi ze strony dzikiej zwierzyny stanowi główny problem dla Kół Łowieckich oraz rolników. Ustawa o prawie łowieckim treściwie określa, jakie są zobowiązania wynikające z poniesionych szkód, które w "teorii" powinny być zadowalającym rozstrzygnięciem. Jednakże w praktyce sprawa wygląda nieco mniej korzystnie, gdyż wysokie odszkodowania znacznie obciążają budżet finansowy myśliwych, a tradycyjne ogrodzenia stanowią rozwiązanie nieskuteczne, a zarazem kosztowne. Zabezpieczenie plantacji leży zarówno w kwestii rolnika jak i dzierżawiących ziemię Kół Łowieckich, dlatego ważne jest współdziałanie miedzy obiema stronami. Najlepszą i najsolidniejszą barierą ochronną przeciwko sarnom stanowi ogrodzenie elektryczne.

Zagrodzenie terenu upraw oraz innych użytków zielonych odpowiednim pastuchem stanowi dla saren zaporę niemożliwą do przekroczenia. W przypadku tych ssaków należy wziąć pod uwagę, że wymagają one ogrodzenia, które zapewni zarówno fizyczną, jak i psychiczną barierę. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem, w celu eliminacji szkód łowieckich, okazuje się budowa ogrodzenia elektrycznego w połączeniu z siatką leśną. Taka konstrukcja skutecznie odstrasza sarnę, chcącą wtargnąć na zabezpieczony teren upraw.


Budowę ogrodzenia powinno się zacząć od doboru właściwego elektryzatora. Z uwagi na fakt, że pola znajdują się bezpośrednio przy lesie nie mamy możliwości podłączenia urządzenia do sieci 220-240V. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem staje się zakup elektryzatora akumulatorowego, zasilanego baterią bądź elektryzatora solarnego, który posiada w zestawie panel słoneczny. Zaleca się, aby jego moc nie była niższa niż 3000 mJ. Optymalne parametry zapewniają efektywność nawet przy bardzo długich ogrodzeniach. Odpowiednia energia generowanego impulsu wywołuje bezpieczny aczkolwiek intensywny wstrząs, który zniechęca sarnę do wkraczania na pola uprawne. Od tego momentu zwierzę zapamięta przykre doświadczenie i będzie się trzymało z dala od ogrodzonego obszaru.

Przy tworzeniu linii pastucha należy użyć przede wszystkim wytrzymałych przewodów. W przypadku ogrodzeń przeciw sarnom najodpowiedniejsze okazują się linki stalowe prowadzone na słupkach z tworzywa sztucznego. Dla dodatkowego wzmocnienia warto w narożnikach umieścić mocne paliki z drewna. Co więcej zastosowanie sprężyn na liniach jeszcze bardziej stabilizuje prowadzenie stalowej linki. Aby maksymalnie naprężyć przewód należy użyć specjalnego napinacza i kierownicy. Linia ogrodzenia elektrycznego przeciw sarnom powinna składać się z dwóch przewodów umieszczonych na wysokości: 90 cm i 50 cm na ziemią.

Przy konstruowaniu pastucha do ochrony upraw przed szkodami łowieckimi istotna jest odpowiednia izolacja, która chroni całą linię przed przebiciami oraz nieprzewidzianymi awariami. Istotna kwestią jest również uziemienie, które zwiększa skuteczność odbierania impulsów przez zwierzę.


  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 4+7= (wynik wpisz cyfrą) ?