hodowla i uprawa
FERMO
Poradnik
Ogrodzenia elektryczne

Ogrodzenia elektryczne

Pastuch solarny
Ogrodzenie elektryczne stanowi najskuteczniejsze oraz najbardziej efektywne rozwiązanie służące przede wszystkim do ochrony upraw czy stawów przed dziką zwierzyną (wydrami, kunami, dzikami, sarnami, danielami, jeleniami, itp.). Pastuch elektryczny cieszy się największym zainteresowaniem wśród kół łowieckich oraz rolników, którym w szczególności zależy na zniwelowaniu szkód na plonach. Ogrodzenie elektryczne doskonale sprawdza się również do wygradzania terenu pastwiska czy wybiegu dla zwierząt hodowlanych: krów, owiec, kóz czy koni, a także jako zabezpieczenie drobniejszych obszarów podwórza przed kotami czy psami. Ogrodzenia elektryczne stają się coraz atrakcyjniejszym rozwiązaniem dla działkowców, ogrodników, itd, którzy chcą zabezpieczyć określony teren przed drobnymi szkodnikami. W powyższym artykule znajdą Państwo informacje na temat istotnych kwestii dotyczących budowy pastucha elektrycznego.

Najważniejszą sprawą podczas konstruowania ogrodzenia elektrycznego jest dobór odpowiedniego elektryzatora. Urządzenie powinno być dostosowane do warunków, w jakich ma działać. Przede wszystkim istotne jest zasilanie pastucha, gdyż wybór może paść na elektryzator akumulatorowy lub sieciowy. Elektryzator sieciowy zazwyczaj posiada większą moc liczoną w dżulach (J), natomiast nie sprawdza się w miejscach oddalonych od możliwości podłączenia do sieci elektrycznej. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest pastuch akumulatorowy, który zasilany może być baterią lub zwyczajnym akumulatorem samochodowym.

Budowa pastucha
Moc energii impulsu na ogrodzeniu powinna być dobrana do celu, z jakim budujemy ogrodzenie, czyli przed czym pastuch ma ochraniać. W ten sposób do zabezpieczania pól przed dziką zwierzyną oraz wygradzania obszaru pastwiska dla bydła, owiec, kóz powinien on być silniejszy (od ok. 3J) niż podczas konstruowania wybiegu dla koni - zwierząt, które ze względu na dużą wrażliwość na bodźce powinny mieć styczność z elektryzatorem zdecydowanie słabszym o mocy ok. 0,5 J.

Od mocy elektryzatora zależy również maksymalna długość ogrodzenia. Bardziej profesjonalne pastuchy wyposażone są w różnego typu funkcje, m. in. regulację poziomu impulsu lub system automatycznej kompensacji strat energii na linii, które wpływają na efektywność ogrodzenia. Dodatkowo niektóre modele można poszerzyć o panel słoneczny, który podniesie żywotność baterii lub całkowicie zasili ogrodzenie.


Przygotowywanie terenu pod ogrodzenie elektryczne


Należy pamiętać, że moc impulsu spada, gdy ogrodzenie porasta zbyt wysoka roślinność, z tego względu przed budową ogrodzenia trzeba dokładnie przygotować teren i usunąć zbyt wysoką trawę, która w bezpośredni sposób obniży wydajność działania pastucha.Przy budowie ogrodzenia elektrycznego można stosować słupki drewniane, z tworzywa lub włókna szklanego. Przy wyborze słupków z tworzywa lub włókna dobrze jest w na początku i na końcu linii, a także w narożnikach zastosować paliki drewniane, które wzmocnią całą konstrukcję. Słupki powinny być osadzone w ziemi na głębokość około 50 cm. W przypadku ogrodzenia dla koni paliki powinny mieć wysokość przynajmniej na 150 cm. W zależności od dobranych słupków montuje się izolatory z odpowiednim gwintem.

Dobór przewodów, również należy dobrze przemyśleć, gdyż do wyboru są plecionki, taśmy, druty i linki stalowe. Przy budowie ogrodzenia dla koni najlepiej jest zastosować taśmę. Ten rodzaj przewodu dobrze również jest umieścić w pierwszej linii pastucha, by zwierzęta łatwo mogły zlokalizować ogrodzenie i trzymać się od niego z daleka. W przypadku dzikiej zwierzyny najlepiej sprawdza się drut oraz linka stalowa, gdyż przewody te charakteryzują się wysoką wytrzymałością na zrywanie. Plecionki doskonale sprawdzają się w stosunku do zwierząt gospodarskich i drobnych szkodników. Odpowiednie napięcie linii ogrodzenia można osiągnąć poprzez naciąg dwoma specjalnymi przyrządami - kierownicą oraz napinaczem. Dodatkowo można zastosować sprężynę naciągową, która zabezpieczy linię przed zerwaniem w momencie, gdy zwierzę wpadnie w ogrodzenie. W przypadku ogrodzeń dla drobnych zwierząt inwentarskich, takich jak kozy, owce czy dorosłe gęsi doskonale sprawdza się siatka do pastucha, w którą wpięto druciki przewodzące, zapewniąjące przepływ prądu po sprzężeniu z elektryzatorem.

Linie ogrodzenia elektrycznego
Ilość linii przewodów w ogrodzeniu uzależniona jest od rodzaju zwierzęcia, przed którym chce się zabezpieczyć określony obszar. Szczegółowe informacje o projektowaniu linii pastucha znajdują się w następujących podkategoriach:
W przypadku budowy pastucha elektrycznego w celu wygrodzenia terenu wybiegu dla zwierząt hodowlanych należy zastosować przejście bramowe, które w znacznym stopniu ułatwi przepęd i, co najważniejsze, zapewnia ciągłość przewodzenia impulsów na ogrodzeniu. Przejście bramowe do przepędu bydła składa się z uchwytu, izolatorów bramowych oraz sprężyny, natomiast dla koni z uchwytu oraz gumowej elastycznej plecionki. W przypadku pastuchów złożonych z kwater bardzo przydatny okazuje się sekcjoner, za pomocą którego zasilić lub odłączyć można wybrane segmenty ogrodzenia elektrycznego.

Budowa ogrodzenia elektrycznego
Ogrodzenie elektryczne musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone przed wyładowaniami elektrycznymi i ewentualnymi przebiciami oraz awariami na linii. Najlepszym sposobem do zoptymalizowania bezpieczeństwa użytkowania jest zastosowanie odgromnika z uziemieniem. Przyrząd ten, umieszczany na początku pastucha ochrania elektryzator przed zniszczeniem, spowodowanym uderzeniem pioruna, prowadząc powstałą iskrę do ziemi.

Właściwie skonstruowane ogrodzenie elektryczne skutecznie służyć będzie przez wiele sezonów, z tego względu bardzo rozważnie należy dobierać wszystkie jego elementy składowe.

Czytaj więcej:

Ogrodzenia elektryczne przeciw dzikom

Ogrodzenia elektryczne przeciw dzikom

Odwiecznym problemem, z jakim borykają się liczne Koła Łowieckie oraz gospodarze wiejscy są szkody łowieckie powodowane przez dziką zwierzynę. Najgroźniejszymi osobnikami, które ...

Ogrodzenia elektryczne przeciw jeleniom

Ogrodzenia elektryczne przeciw jeleniom

Ochrona upraw przed dziką zwierzyną stanowi główny cel prawidłowej gospodarki łowieckiej. Liczne szkody, jakie powodują m. in. jelenie na polach uprawnych prowadzą do ...

Ogrodzenia elektryczne pastwisk

Brak zdjęcia

Ogrodzenia elektryczne pastwisk to skuteczna metoda wygradzania obaszaru wypasu bydła. Pastuchy elektryczne dla bydła mają za zadanie dyscyplinować zwierzęta tak, aby te nie ...

Elektryczne ogrodzenie wybiegu dla koni

Elektryczne ogrodzenie wybiegu dla koni

Budowa ogrodzenia elektrycznego dla koni wiąże się z doborem odpowiednich elementów by pastuch był skuteczny i spełniał właściwie swoją rolę. Budowę pastucha dla koni ...

Poprzedni rozdział
Ogrodzenia elektryczne
Następny rozdział
Siatki i sita tkane
  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 6+6= (wynik wpisz cyfrą) ?