hodowla i uprawa
FERMO
Poradnik
Poradniki
Jaki inkubator wybrać?

Jaki inkubator wybrać?Na decyzję o kupnie odpowiedniego aparatu do wylęgu ma wpływ wiele różnych czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj prowadzonej hodowli. W zależności od jej ukierunkowania, na rynku są dostępne inkubatory zarówno profesjonalne, jak i te przeznaczone do zastosowań domowych i hobbistycznych. Różnica między tymi dwoma typami urządzeń lęgowych wiąże się z ich wyposażeniem w różnego rodzaju dodatkowe funkcje takie jak np. samoczynna regulacja temperatury czy wilgotności. Profesjonalne aparaty są najczęściej w pełni zautomatyzowane, a rola hodowcy ogranicza się do modyfikacji ustawień.

Dlatego też kolejnym wyznacznikiem skłaniającym do kupna danego modelu, jest jego koszt. Na rynku panuje dość duża rozpiętość cenowa, która w naszej ofercie waha się w granicach od ok. 300 do 5000 zł. Z tego względu powinniśmy również zwrócić uwagę na producenta danego urządzenia. Od wielu lat światowym liderem w sprzedaży wysokiej jakości aparatów lęgowych jest brytyjska firma Brinsea.


Polecane inkubatory firmy Brinsea
Inkubator Mini Advance AUTO 989,07 zł
Inkubator Octagon 20 Advance Inkubator Octagon 20 Advance
Inkubator Octagon 40 Advance AUTO Inkubator Octagon 40 Advance AUTO
5W
Inkubator OvaEasy 380 Advance AUTO 6828,59 zł

Szukając odpowiedniego sprzętu powinniśmy uwzględnić zamierzoną ilość inkubowanych jaj. Dostępne są różnie modele, których maksymalna pojemność waha się od 7 do nawet 312 sztuk jaj kurzych.

W ten sposób przechodzimy do kolejnego punktu, w którym weźmiemy pod uwagę wyposażenie inkubatorów w różne funkcje i podzespoły. Zacznijmy od możliwości regulacji temperatury i wilgotności, które mają esencjalne znaczenie w sukcesywnym wylęgu ptaków.


Najprostsze modele domowe, posiadają fabrycznie zaprogramowaną temperaturę (ok. 38oC) inkubacji i nie mamy możliwości zmiany jej wartości. Część aparatów jest wyposażona w termoregulator, pozwalający na modyfikację ustawień, natomiast pozostałe posiadają termometr analogowy, który umożliwia jedynie odczyt temperatury.


Większość modeli na rynku posiada kontrolę wilgotności, polegającą na dozowaniu odpowiedniej ilości wody do specjalnych zbiorników. Bardziej zaawansowane modele posiadają w komplecie profesjonalną pompę do regulacji stopnia wilgoci wewnątrz inkubatora. Jednakże, ten dodatkowy element wyposażenia w każdej chwili można dokupić i zamontować w praktycznie każdym urządzeniu. W celu pełnej automatyzacji pracy aparatów do wylęgu, konieczne jest nabycie modułu sterującego poziomem wilgoci - tzw. higrokontrolera.

Kolejnym istotnym podzespołem jest taca, na której przechowujemy jaja i która służy do ich rotacji. W przypadku jej braku, jajka należy obracać ręcznie nawet kilka razy dziennie. Obracanie jaj jest dość uciążliwą i monotonną czynnością, która pochłania dużo cennego czasu.
Popularne inkubatory domowe
Inkubator iBator Home 60 319,00 zł
Inkubator domowy PULSOR 70 z wyświetlaczem cyfrowym PULSOR 70 z wyświetlaczem cyfrowym
iKar 42/120 AUTO z pilotem
5W
621,00 zł
Tak więc posiadanie tacy zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo, zmniejsza stopień zakłócania procesu inkubacji, związanego z otwieraniem pokrywy w celu manualnego obrotu. Istnieją dwa rodzaje tac obracających jaja - pół-automatycznie oraz automatycznie. W zależności od naszego wyboru, jaja obracane są przechylnie, bądź przesuwnie.

Mimo powyższych wskazówek, podczas kupna inkubatora, kluczowe jest porównanie ceny, wyposażenia tego urządzenia oraz sprawdzenie przydatności jego funkcji w zestawieniu z innymi modelami. W przypadku, gdy nie będzie odpowiadał Państwu żaden konkretny aparat, zawsze istnieje możliwość samodzielnego skonstruowania własnego aparatu do wylęgu jaj.

Komentarze użytkowników:

Opinię napisał: Tomek z Jesionki( 2012-11-23, 12:45:23 ) (5/5)
Świetny artykuł, przynajmniej nie żadne marketingowe gadanie, ale konkretne rzeczowe argumenty. Teraz wiem jakiego inkubatora potrzebuję.
  • Dodaj komentarz
  • Poleć znajomemu
  • Napisz swój komentarz do tego artykułu*:
    Postaraj się pisać pełnymi zdaniami. Ułatwi to czytanie twojego komentarza innym użytkownikom. Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.
    Autor:
    Podaj wynik dodawania*: 2+9= (wynik wpisz cyfrą) ?