Ogrodzenia elektryczne

Ogrodzenia elektryczne pastwisk

Ogrodzenia elektryczne pastwisk to skuteczna metoda wygradzania obszaru wypasu bydła. Pastuchy elektryczne dla bydła mają za zadanie dyscyplinować zwierzęta tak, aby te nie opuszczały wygrodzonego terenu. W zależności od tego czy będzie to bydło mięsne, mleczne lub należy tutaj wybrać przyjąć odmienne elementy wchodzące w skład ogrodzenia. Wybór odpowiedniego przewodu linii pastucha oraz elektryzatora, będzie miał kluczowe znaczenie.

Spis treści [ukryj]

    Ogrodzenie elektryczne dla bydła mlecznego

    Budując ogrodzenie dla bydła mlecznego należy zadać pytanie jaką długość będzie ono posiadało. Długość linii ogrodzenia determinować będzie wybór elektryzatora. Kierować się należy prostą zasadą - im dłuższe ogrodzenie elektryczne dla krów, tym mocniejszy potrzebny będzie elektryzator. Standardowo pastuch dla krów mlecznych powinien posiadać minimalną energię impulsu około 0,5 J. Jako przewodu można tutaj użyć drutu, plecionki lub taśmy. Wystarczająca będzie też jeden poziom linii ogrodzenia elektrycznego dla bydła na wys. 80 - 90 cm, jednak w przypadkach, gdy wypasane będą też młode cielaki, konieczne może być puszczenie niżej drugiej linii. Co do słupków, to możliwe jest użycie zwykłych palików drewnianych i izolatorów lub palików z tworzywa sztucznego, które posiadają już uchwyty na drut lub plecionkę.

    Ogrodzenie elektryczne dla krów Ogrodzenie elektryczne dla krów

    Pastuch elektryczny dla bydła mięsnego

    Pastuch będzie wymagał urządzenia o większej energii impulsu. Za minimum przyjmuje się tutaj 3 J. Zaleca się jednak, aby elektryzator generował impuls ok. 5 J oraz posiadał napięcie wyładowania na poziomie 10 000 V. Ogrodzenie elektryczne dla krów musi być przygotowane na dyscyplinowanie silnych, czasem agresywnych (byki) i ciężkich zwierząt. Ten typ pastucha wiąże się także z większą liczbą przewodów - zalecana ilość to 3 poziomy tak jak jest to widoczne na zdjęciu. Najczęściej wybierany jest klasyczny drut ocynkowany, jednak coraz większą popularnością cieszy się linka stalowa, która wielokrotnie przewyższa drut pod względem wytrzymałości (odporność na zrywanie 250 kg) oraz praktyczności (można ją zwijać i ponownie rozwijać).

    Ogrodzenie elektryczne dla bydła Ogrodzenie elektryczne dla bydła

    Ogrodzenie elektryczne dla owiec

    Tworząc ogrodzenie elektryczne dla owiec wymagane jest przyjęcie innego podejścia. Owce z natury są dość spokojnymi zwierzętami, jednak z uwagi na grube futro, które pojawia się zimą i sprawia, że warstwa wełny izoluje impuls elektryczny, lepiej jest zainwestować w mocniejsze urządzenie o energii impulsu ok. 2,5 - 3 J. Silny elektryzator będzie także chronił owce przed zagrożeniem z zewnątrz (lisy, wilki, dzikie psy). Pastuch elektryczny dla owiec często jest ogrodzeniem tymczasowym, w którym zmienia się wygradzany obszar. Dlatego też najlepszym wyborem będzie tutaj siatka do ogrodzeń elektrycznych, którą w każdej chwili można złożyć i zamocować w innym miejscu. Siatka elektryczna tworzy zwartą strukturę, w której paliki z tworzywa sztucznego połączone są na stałe z przewodem (nici polietylenowe z drucikami ze stali nierdzewnej). Można oczywiście zastosować klasycznie plecionkę lub drut w przypadku dłuższych ogrodzeń. Należy wówczas użyć 3 linii ogrodzenia na wys. 35, 55 i 80 cm.

    Ogrodzenie elektryczne dla owiec Ogrodzenie elektryczne dla owiec
    Komentarze